Фолклорни виртуози завладяха Капана

1

Сцена „Ядрото“ посрещна в стартовия за Капана фест 14-и октомври майстори на модернизираното изпълнение в българската народна музика. Фолклорните виртуози Петър Ралчев – акордеон, Недялко Недялков – кавал, Пейо Пеев гъдулка, Ангел Димитров – китара, и Димитър Дикбоюшки – синтезатор, превърнаха пространството пред „Ядрото“ и край него в непроходимо. Стотици, сред които и десетки представители на младата генерация инструменталисти от АМТИИ, дойдоха да чуят и да ги аплодират.

Солистичните техники на Петър Ралчев отново потвърдиха неговия инструментален поглед върху  българския фолклор.

Недялко Недялков,  за когото вестник „Труд“ писа в заглавие, че свири на кралски особи, както и носител на Грами заедно с формацията на световноизвестния Джорди Савал, завладя територията на Капана и публиката с тембристите енергии на кавала. Пейо, да направим нещо Капана релакс, с усмивка изговори по микрофона маестрото, преди да предложи солистичната си пиеса.

Гъдуларят Пейо Пеев е определян като водещо име в съвременната българофолклорна инструменталност. Плътна музикална мисъл и овладяна техника характеризират неговите изпълнения. Заедно с Недялко Недялков и Ангел Димитров са изпълнители в Оркестъра на Българското национално радио.

Ангел Димитров, който умело редува тамбурата и китарата, е от знаковите фигури в българския инструментален фолклор. В началото на деветдесетте той бе част и от знаменития оркестър „Младост“ на виртуоза Иван Милев.

Димитър Дикбоюшки е популярно име в тракийската народна музика, инструменталист от ритмичната секция.

Вдъхновените изпълнения на майсторите предизвикаха публиката и тя не се стърпя да го покани на бис. Петър Ралчев избра за изпълнение в биса популярно хоро от големия акордеонист Трайчо Синапов.

Серия от родопски песни в съпровод на виртуозите поднесе вокалът Искра Макакова.

2

Появата на музикантите бе оповестена от актьора Стефан Лозанов, който прикани публиката да приближи максимално до сцената, а десетки фенове динамично търсеха фотоакценти с образи на инструменталистите!