Националната конференция за студенти и докторанти филолози се провежда в Пловдив

Paisii Hilendarski

Шестнадесетата национална научна конференция за студенти, докторанти  и средношколци  започна в Пловдив. Откриването на двудневния форум бе от 10.00 часа в пленарната зала на Дома на учените, улица „Митрополит Паисий” № 6 в Старинен Пловдив. Това издание на конференцията е посветено на стогодишнината от смъртта на П. К. Яворов. Научното събитие е под надслов „Слова… които светят в моя път”.

Организатори на проявата са Филологическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, лингвистичният клуб „Проф. Борис Симеонов” и Съюзът на учените в България – Пловдив.

С доклади в конференцията участват студенти и докторанти от няколко български университета – ПУ „Паисий Хилендарски”, СУ „Св. Климент Охридски“, ШУ „Еп. Константин Преславски”, ЮЗУ „Неофит Рилски“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, Бургаски свободен университет, както и десетокласникът от ОМГ „Акад. Кирил Попов” Кристиан Георгиев. Те   представят своите изследвания в две секции – по лингвистика и литературознание. В Пловдив пристигат и чуждестранни участници – от Полша, Сърбия, Дания. Общият брой на докладчиците е 65.

След края на заседанията днес участниците и гостите на конференцията слушаха музикално-поетичната композиция „Слова… които светят в моя път” по творби на П. К. Яворов. По-късно главният редактор на литературния алманах „Света гора” – проф. д.ф.н. Сава Василев, представи новия брой на изданието, като премиерата бе в Заседателната зала на Пловдивския университет.

Председатели на журитата са проф. д.ф.н Диана Иванова (Секция по езикознание) и доц. д-р Иван Русков (Секция по литературознание) от Филологическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.

Награждаването на отличените участници е утре от 17.00 часа, в пленарната зала в дома на учените – Пловдив. Преди това в същата зала от 16.30 стартира премиерата на сборника „Канонът на словото”, включващ отличените доклади от конференцията през 2013 г.

Националната научна конференция е водещ форум в страната. Нейното реализиране се е превърнало в утвърдена научна традиция. Стартът на конференцията е през 1999 г., когато езиковедът доц. д-р Красимира Чакърова осъществява първата реализация на своя проект, а впоследствие идеята е възприета от филологическата общност и днес тази конференция е забележително събитие в българската хуманитаристика, споделят бивши участници във форума, поели по пътя на научното откривателство.