Паралели шевица – йероглифика в кода на изложба

Izlozhba v Etnografskiia

Ян Тиен, ръководител на отдел „Образование” в Посолството на Китай, акцентира върху изкуството за взаимното разбиране и приятелските отношения

„Българска шевица и китайски йероглифи – един (не)възможен паралел“ e аранжирана в Етнографския музей – Пловдив. Експозицията бе открита през седмицата и е достъпна за разглеждане до 24 април.

Ян Тиен, ръководител на отдел „Образование“ към Посолството на Китай, пристигна в Пловдив като официален гост на събитието. Той поздрави организаторите и участниците и акцентира върху ключовата роля на изкуството за изграждане на взаимно разбиране и приятелско отношение между страните. Изложбата се организира от Класна стая „Конфуций“ към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Включени са дванадесет миниатюри на Людмила Александрова, където авторката търси паралели между символиката на традиционната българска шевица и китайската йероглифика. Творбите са инспирирана от идеята за междукултурен диалог отвъд границите на думите, осъществявян с изразните средства на традиционното изкуство.

Koncert na kitaiski studenti v Etnografskiia

Бутиков концерт на студенти от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ и китайски доброволци на Институт „Конфуций“ с мото „В непознатия свят на китайската народна музика“ озвукости залите на Етнографския музея. Програмата предложи  вокални изпълнения, изпълнения с традиционни китайски инструменти  и танцови импресии. Изложбата и концертът са посветени на  75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай и Деня на китайския език в ООН. От Пловдивския университет обмислят нови възможности за академичен обмен с китайски висши училища.