Проект се влива в модернизацията на науката

LogoFNH

УХТ върви към междудисциплинарно изследване на хранителните навици у европейските граждани

Старт на действията за изграждане на  Национален научноиновационен комплекс по проект „Научноизследователска инфраструктура в областта на храни, хранене и здраве, обвързана с участието на България в паневропейска инфраструктура FNH-RI (FNH-RI BUL)“ дадоха няколко институции със свои представители в онлайн форум. В техния състав са Университетът по хранителни технологии, Аграрният университет, Пловдивският университет, Медицинският университет, Тракийският университет,  Агробиоинститутът, Българската агенция по безопасност на храните и AgroHub.bg.

Целта на проекта е да бъде конституирана научна инфраструктура с уникално  оборудване за провеждането на изследвания в областта на храните, храненето и здравето и създаване на научноизследователски потенциал за решаване на задачи от фундаментален и приложен аспект в агрохранителната система, биотехнологиите и медицината.

27012021-p1

Поради противоепидeмичните мерки откриващата среща между представители на партньорските организации в създадения през 2020 консорциум с координатор Университета по хранителни технологии се проведе онлайн. Увереност, че богатият опит, знанията и добрите партньорски взаимоотношения ще превърнат Пловдив в център на научни изследвания в областта на хранителните технологии, селското стопанство, медицинската наука и биотехнологиите, изрази проф. д-р Пламен Моллов, ректор на УХТ, при откриването на форума и приветствието си към участващите в него  представители на партньорските структури.

Целите, дейностите и очакваните резултати от изпълнението на проекта презентира проф. д-р Ангел Ангелов, координатор на проекта и  ръководител на Центъра за интердисциплинарно обучение по качество и безопасност на храните. Той акцентира, че предстои да бъде изградено стабилно партньорство и да се създаде възможност за взаимовръзка и синергия в различни научни области – хранителни, селскостопански и медицински науки, което ще доведе до значими научни разултати, оценени на международно ниво. Иновативните научни разработки ще бъдат полезни и за бизнеса, където не само ще помогнат за разрешаване на съществуващите проблеми, но и ще допринесат за сериозното модернизиране на агро-хранителната верига, биотехнологиите и медицината.

За целите на проекта са предвидени близо 5 млн. лв. за период от 5 години, като началото е 2020.

От месец юни тази година Националният научноиновационен комплекс FNH-RI BUL става част от паневропейската научна инфраструкрура Food, Nutrition and Health Research Infrastructure (FNH-RI). Тя се координира от Университета на Вагенинген, Нидерландия, и включва редица университети и изследователски центрове от 19 страни – от Европа и Канада. По този начин Университетът по хранителни технологии ще участва в провеждането на междудисциплинарни изследвания на хранителните навици на европейските граждани с различна култура на хранене и съответното влияние върху тяхното здраве и устойчивостта на околната среда.